A közös képviselő, vagy intéző bizottság feladata a társasház bankszámlájának és bankjának felelős megválasztása, a pénzintézetek által kínált sokféle számlacsomagban foglalt szolgáltatások alapos megismerése után.
Mire kell egy társasháznak bankszámla? Leggyakrabban: befizetni rá a közös költséget, kifizetni róla a közös képviselőt, takarítást és a többi szolgáltatót, káresemény esetén ide érkezik a biztosítási összeg. Egyszerűbb nyomon követni a társasház pénzügyi eseményeit, ha a bankszámlakivonatot megnézzük (akár közös képviselőként, akár számvizsgálóként), hiszen egyértelműen ott szerepel rajta minden ki- és befizetés a hónapok során. (A házipénztárt nem számítva, ahol van, mert azt külön kell vezetni.) Átlátható, a megjegyzésekkel pedig egyszerűsíthető, mit mire fizetett ki a társasház.
Azonban, ahogyan a magánszemélyek vagy vállalkozások esetében, úgy a társasházaknak sem mindegy, melyik banknál vezetik a társasházi bankszámlát. Nem elsősorban arra kell itt gondolni, hogy melyik bankot ismerjük jobban. Sokkal inkább arra, hogy ajánlatot kell kérni számlacsomagra vonatkozóan, és össze kell hasonlítani őket, hogy lássuk, a társasháznak hol fogja jobban megérni a számlavezetés. Hol a legkevesebb a havidíj, az utalásonkénti díj, a készpénz befizetések után felszámolt díj, a csoportos utalások utáni díj, egyéb díj. Érdemes erre a feladatra a közös képviselőnek, intéző bizottság tagjainak, akár még számvizsgáló bizottsági tagoknak is időt és energiát áldozni, mert egy jól megválasztott bank és annak díjszabása jelentős összegeket takaríthat meg a társasháznak havi és éves szinten.
Célszerű a bankszámla kivonatokat például havonta kérni (nem a forgalom után, mert annak is külön díja van kivonatonként). Érdemes utánajárni, hogy milyen extra vagy plusz költségei vannak a számlacsomagban foglalt szolgáltatásoknak (pl. lehet, hogy nem kell az internetbankba való belépésről visszaigazoló sms-t kérni, ki lépett be, mert annak is külön díja van – de pl. lehet, hogy ez az opció is életképes bizonyos esetekben, és érdemes érte fizetni.) Átgondolni, alaposan felmérni a társasház szükségleteit és annak megfelelően választani bankot és számlacsomagot, ez lenne a közös képviselő, intéző bizottság felelős feladata. A számvizsgáló bizottság ellenőrző munkája pedig abban jelenhet meg, hogy a közös képviselő, intéző bizottság által felajánlott bankváltás előtt ellenőrzi az ajánlatokat, és csak akkor hagyja jóvá a váltást, ha az valóban a társasház javát szolgálja. A bank és bankszámlaváltást minden esetben közgyűléssel kell megvalósítani, mivel a teljes tulajdonosi közösséget érintő kérdés.
Társasházi Polgár:
közös képviselet… egyszerűen, jól! … azokért a Polgárokért, akik társasházban élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
dwk/25/2014.